Ben Tedavisi

Doğduğumuzda vücudumuzda çok nadiren bulunan benlerin sayısı, genetik faktörlere de bağlı olarak yaş arttıkça çoğalır.  Benlerin görünüm ve renkleri çok çeşitlidir. Hangi benin kanserleşme açısından risk taşıdığını ancak bu konuda uzman olan bir hekim söyleyebilir. Ancak :

* son 6 ay-1 yıl içinde ortaya çıkan, ya da mevcutken birden büyümeye başlayan

* renk ve şekil değişiklikleri gösteren,

* kendi içinde renk ve seviye farklılıkları bulunan

* kenarları düzensiz

* kaşıntı, kanama, kabuklanma gösteren benler mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Cilt kanserleri de benleri taklit edebilirler. Şüphe uyandıran bir ben mutlaka cerrahi olarak, bir miktar sağlam dokuyla birlikte alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Patolojik inceleme sonucuna göre ben hakkında %100 net bir şey söylemek mümkündür.

Hayat boyu kalsa da, kanserleşmeyeceğinden emin olunan benlerin tedavisi lazerle de yapılabilir. Lazer tedavisine uygun benlerin yok edilmesi için uygulanan lazer tedavisi sonrası iyileşme  süreci çok zor değildir, dikiş genellikle olmaz.Uygulama çoğu zaman lokal anestezi bile gerektirmez.

Mevcut beninizin tedavisi için cerrahi mi yoksa lazer tedavisinin daha iyi olacağı hekiminiz tarafından size söylenecektir.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.