Jinekomasti (Erkek Meme Estetiği)

Jinekomasti (Erkek Meme Estetiği)

Erkeklerde de doğuştan, kadınlara göre çok az miktarda olmakla birlikte, meme dokusu bulunur. Jinekomasti, erkeklerin çoğunda ergenlik döneminde başlayan bir problem olmakla birlikte, daha ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilir.Jinekomasti tamamen yapısal olabileceği gibi, altta yatan birçok hastalık, hormon bozukluğu ya da ilaç kullanımına bağlı olabilir. Bu nedenle, erkeklerde meme büyümesi değerlendirilirken, öncelikle altta yatan gerçek bir patolojinin olup olmadığı mutlaka tetkik edilmelidir. Altta yatan herhangi bır patoloji tespit edilmişse, öncelikle bu durumun tedavisi gerekir.

Jinekomasti hastalarının en büyük problemi büyük olan meme yapılarının giysilerinden belli olması ve havuza-denize girerken kendilerini rahatsız hissetmeleridir. Jinekomasti cerrahi olarak tedavi edilir. Erkeklerde meme bölgesinde büyümeye neden olan yapılar meme ve yağ doku artışıdır.

Genellikle meme başı altında meme doku, etrafta ise yağ doku artışı bulunur. Bu dokuların artış miktarına göre jinekomasti kendi içinde evrelere ayrılır. Etraftaki artmış yağ dokular küçük deliklerden girilerek liposuction (yağ emme) yöntemi ile alınırken artmış meme dokular meme başı alt tarafından yapılan küçük kesi ile alınır. Meme başının alt yarısında kahverengi-beyaz dokuların birleşim hattında ince, uzun vadede pek belli olmayan bir iz kalır.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.