Kepçe Kulak

Doğumsal bir problem olan kepçe kulak deformitesi, küçük yaşlardan itibaren hastaların psikolojisini etkiler. Okul çağında arkadaşları tarafından alay konusu edilirken; erişkin yaşlarda genellikle saçlarla kamufle edilerek saklanmaya çalışılır. Erişkin bayanlar saçlarını toplayamamaktan, topuz yapamamaktan yakınırlar.

Kepçe kulak düzeltilmesi 6-8 yaşından itibaren yapılabilir. Hastanın yaşına ve durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında olabilir. Kepçe kulak deformitesinin sebebi kulağın kafa tabanına uzaklığı ya da kulak kepçesindeki katlantının yetersizliğidir, bunlar birlikte de görülebilir. Operasyon sırasında kulağın arka kısmından yapılan kesi ile girilerek kıkırdak doku şekillendirilir. Operasyon bitiminde başınızı saran bir bandaj ile hastaneden ayrılırsınız. 3-4 gün sonra bandaj küçültülür, 1. haftanın bitiminden itibaren saç bandı ile desteklenmesi gerekli ve yeterlidir. Operasyona bağlı kulak bölgesinde oluşan şişlikler birkaç hafla içinde tamamen iyileşir. Bu aşamadan sonra saçınızı kulaklarınız görünecek şekilde rahatlıkla toplayabilirsiniz.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.