Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, kılın içerisindeki melanin maddesinin duyarlı olduğu dalga boyundaki lazer ışığının uygulanmasıyla kıl kökünün ısınıp tahrip olmasıdır. Lazerin epilasyon yapabilmesi için, melanine hassas olması gerekir. Bu nedenle her tip lazerle epilasyon yapılamaz.

Günümüzde epilasyon amaçlı en çok kullanılan lazerler Alexandrite, Nd-YAG ve Diod lazerlerdir. Alexandrite lazerler özellikle açık renkli ten ve koyu renkte kılı bulunan bölgelerde daha etkin iken, Nd-YAG lazerler koyu renk tenlilerde daha güvenlidir. Çok açık sarı ve beyaz kıllar ise lazer ışığından etkilenmezler.

Epilasyon uygulaması için planlama yapılırken, kişinin ten ve kıl rengi dışında, mevcut hastalıkları ve varsa kullandığı ilaçlar da dikkate alınmalıdır: çünkü bazı hastalıklar ve İlaçların yarattığı ışık hassasiyeti nedeniyle lazer uygulamaları sonrası lekelenme riski aratabilir.

Lazer epilasyon uygulamaları seanslar halinde yapılır. Seans sayısı ve sıklığı kişinin ten ve kıl rengi, uygulama bölgesi ve yaşa göre değişiklik gösterir.

Erkeklerde de lazer epilasyon uygulamalarına talep giderek artmaktadır. Özellikle sakal üstü-yanak kıllanmaları, sakal altındaki batık bölgesi, sırt ve göğüs bölgesindeki yoğun kıllanmalar lazer uygulamaları ile belirgin ölçüde rahatlatılmaktadır. Kliniğimizde Alexandrite ve long pulse Nd-YAG lazerler epilasyon uygulamalarında güvenle kullanılmaktadır.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.