Meme Büyütme

Kadınlarda değişik nedenlerle meme küçüklüğü olabilir. Bazı kadınlarda genç kızlık döneminden itibaren gelişimsel olarak küçük olan meme dokusu, ileriki yaşlarda, hatta doğum sonrası dönemde bile hala küçüktür. Bazen de, emzirme ve kilo verme sonrasında meme dokuda küçülme olur. Küçük olan memeyi büyütmek tıbben mümkündür.

Burada dokunun hacmini arttırmak ve dolayısıyla memeyi büyütmek için, ameliyatla meme protezleri yerleştirilir. Meme protezlerinin içi, silikon jel, serum ya da soya yağı gibi farklı materyallerle dolu olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen protezler içi silikon gel ile dolu olan protezlerdir. Bu protezler meme dokusunun altına ya da meme altındaki adalenin altına yerleştirilir. Sizin için gerekli protez büyüklüğü ve protezin nereye yerleştirileceği. Ameliyat öncesi hekiminizle yapacağınız görüşme sırasında belirlenir. Protezin yerleştirilmesi için yapılan kesi ameliyat sonrası kalacak İzin yerini de belirler. Giriş yeri meme altı girintisi. Meme başı bölgesi ya da koltukaltı olabilir.

Hekiminizle görüşmeniz esnasında giriş yeri de birlikte kararlaştırılır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyondan sonra memenin yeni boyutu ile uyumlu özel bir sutyen giydirilerek hasta odasına alınır. Bir gün hastanede kalmak gerekir. İlk birkaç gün, özellikle protezin adale altına yerleştirildiği durumlarda, kol hareketleri ağrılı olabilir. Memelerinizin ilk günlerde ödemli ve gergin olur, sonraki günlerde ödem azaldıkça meme doğal formuna kavuşur. Ödemin büyük kısmı ilk bir ayda inse de, tam olarak gerilmesi 6-12 aylık bir zaman alır.

Ameliyattan sonra yaklaşık 6 hafta kadar kol egzersizleri yapmamak gerekir. Ameliyat sonrası dikkat edeceğiniz noktalar, hekiminiz tarafından ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.