Meme Küçültme

Memeleri büyük olan kadınlar hem bedenlerindeki rahatsızlıklar, hem de günlük yaşamlarının kalitesinin düşmesi nedeniyle çok yönlü sıkıntı yaşarlar. Sırt ve omuz ağrıları en yaygın sorunlardır. Meme büyüklüğü nedeniyle geniş askılı sutyen kullanımına bağlı omuzlara baskı sonucu kol uyuşmaları görülebilir. Yaz aylarında meme altı ve meme arası pişikler hastaları çok rahatsız eder. Ayrıca istenilen kıyafetin giyilememesi, alt ve üst bedenin farklı oluşu, kişiyi olduğundan daha kilolu göstermesi de en sık şikâyetler arasında yer alır.

Büyük olan meme doku farklı cerrahi tekniklerle küçültülebilir Burada amaç, fazla meme ve yağ doku ile fazla cildin uzaklaştırılması, kalan dokularla da güzel bir meme formu oluşturulmasıdır. Meme büyüklüğünün miktarına göre uygulanan teknik değişir. Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelere göre hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastaların ameliyat öncesi şikâyetlerinin birçoğu ortadan kalkar. Sırt ağrıları biter, daha rahat giyinir hale gelirler. Avantajları yanında, bu ameliyatın bilinmesi gereken en önemli dezavantajları ameliyat sonrası oluşacak izler ve emzirememe ihtimalidir. İzler uygulanan tekniğe göre değişir; meme başı etrafında, dikey ya da ters T şeklinde olabilir. Tüm plastik cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi bu ameliyatlarda da, yara izlerinin mümkün olduğunda dikkat çekmeyecek şekilde kalması için özen gösterilir, dokulara nazik davranılır, ince dikiş teknikleri kullanılır. İzler ilk aylarda daha belirginken, zamanla solup ten rengine dönerler.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Operasyondan sonra memenin yeni boyutu ile uyumlu özel bir sutyen giydirilerek hasta odasına alınır. İki gün hastanede kalmanız gerekir. Memeleriniz ilk günlerde ödemli ve gergin olur. Sonraki günlerde ödem azaldıkça meme doğal formuna kavuşur. Ödemin büyük kısmı ilk bir ayda inse de, tam olarak gerilemesi 6-12 aylık bir zaman alır. Dikiş izi ilk aylarda cilt rengine göre pembe görünse de rengi zamanla solar ve belirginliği azalır. Ameliyat sonrası dikkat edeceğiniz noktalar. hekiminiz tarafından ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.