Yağ Alma (Liposakşın)

Yağ Alma (Liposakşın)

Bu yöntem, küçük kanüllerle cilt altına girilerek fazla yağın vücut dışına alınmasıdır. Halk arasında sıklıkla bir zayıflama yöntemi olarak düşünülse de, asla bir zayıflama yöntemi olmayıp; diyet ve egzersizle erimeyen dirençli yağ dokuların alınıp vücudun şekillendirilmesi yöntemdir. Sıklıkla karın, basen, bel; diz içIeri; gıdı gibi bölgelerde uygulanır Bu bölgelerde biriken yağ dokular; genellikle diyet ve egzersize rağmen tamamen erimezler.

Uygulama bölgesinin genişliği ve hastanın uyumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bu işlem sırasında yaklaşık 3-4 mm uzunluğundaki küçük kesiklerden girilerek, öncelikle planlanan alandaki fazla yağ dokuları özel hazırlanan sıvılarla şişirilir ve fazla yağ dokular vücut dışına alınır. İşlem bitiminde giriş yerlerine ince tek bir dikiş konur ve özel bantlarla kapatılır Operasyondan sonra hasta özel bir korse giydirilerek yatağına alınır. Lokal anestezi altında ve küçük bölgelere yapılan uygulamalar sonrası aynı gün evinize gidebilirsiniz. Genel anestezi altında daha geniş alanlara yapılan uygulamalardan sonra ise bir gün hastanede kalmanız gerekir.

İşlem sonrası ilk 24 saatte kanül giriş yerlerinden bir miktar sıvı sızıntısı bu ameliyata özgü beklenen bir durumdur. Ameliyat bölgelerinde bir miktar morluk ve ödem oluşacaktır. Morlukların büyük kısmı yaklaşık 2 haftada iyileşirken; ödemin çözülme süresi biraz daha uzundur. Korsenin yaklaşık 1 ay boyunca giyilmesi önerilir. Ameliyattan bir hafta sonra başlamak üzere yürüyüş yapılması ödemin çözülme sürecini hızlandıracaktır.

Ameliyat sonrası dikkat edeceğiniz noktalar hekiminiz tarafından ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

 


YASAL UYARI

Bu sitedeki bilgiler Op.Dr. Serçin Tirelioğlu tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi ile ilgili bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup; muayene, teşhis ve tedavi yerine geçmez ve bu amaçla kullanılamaz. Hekimin hastayı görmeden ve muayene etmeden tanı koyması ve tedavi önerisinde bulunması mümkün değildir. Bu sitedeki bilgilerin teşhis ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçları kullanıcıya aittir. Sitemizi ziyaret edenler, bu uyarıyı kabul etmiş sayılır.